Międzyszkolna Regionalna Orkiestra Symfoniczna „Małopolska” powstała w 2021 roku z inicjatywy Kazimierza Wojnickiego, dyrektora Szkoły Muzycznej w Domosławicach i prezesa SPON „Entuzjaści Uśmiechu”. W lutym 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie dyrektorów 9 szkół muzycznych z terenu Małopolski, którzy wraz z dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Łukaszem Gajem, parafowali porozumienie, w wyniku którego Orkiestra została powołana do życia. Projekt oparty został o szkoły oraz znamienite instytucje kultury naszego regionu, a jego celem jest promocja uczniów i absolwentów szkół muzycznych, a także – stworzenie warunków sprzyjających ich dalszemu rozwojowi.
Do porozumienia przystąpili dyrektorzy szkół: Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej, Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach, Szkoły Muzycznej I stopnia w Brzesku, Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzcianie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Żegocinie oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu.
Współpracę z orkiestrą zadeklarowali wybitni artyści, pedagodzy, kompozytorzy i choreografowie na co dzień pracujący z zawodowymi orkiestrami. Powołano Radę Artystyczną i Programową w celu wybrania repertuaru, opracowania harmonogramu prób i koncertów oraz scen, na których młodzież wystąpi.
Czerwiec roku 2021 i następujące potem wakacje były dla wielu uczniów bardzo pracowite. Podjęli oni wyzwanie i stanęli do konkursu, w którym wyłoniono uczestników letnich warsztatów orkiestrowych.
Młodzi instrumentaliści rozwijali swoje zdolności i umiejętności, poznawali warunki pracy w orkiestrze symfonicznej, rozszerzali swoją wiedzę z zakresu literatury muzycznej, a przede wszystkim nawiązywali przyjaźnie, poznawali ciekawych ludzi i spędzali aktywnie i twórczo czas w pięknym otoczeniu zabudowy i parku dworu I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, gdyż właśnie Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej po raz kolejny szeroko otwarło gościnne progi dla młodych adeptów muzyki, dając możliwość organizowania tam prób i koncertów. Z młodzieżą pracowali od 27 lipca do 6 sierpnia Tomasz Bugaj, Nick Ost z Norwegii oraz Janusz Przybylski. Ćwicząc po 6 godzin dziennie młodzież przygotowała 1 część VIII Symfonii h-moll F. Schuberta i uwerturę do opery Don Giovanni W. A. Mozarta. Praca tych młodych ludzi była tytaniczna. Musieli zmierzyć się z programem, który wykonywany jest przez zawodowe zespoły, pokonać problemy tekstowe, techniczne i na końcu interpretacyjne.
Od 2021 roku takie letnie warsztaty orkiestrowe już stały się tradycją: co roku w lipcu młodzi muzycy zjeżdżają się z różnych zakątków Małopolski do Kąśnej Dolnej, aby przez tydzień lub dwa wspólnie pracować nad nowym repertuarem muzyki klasycznej i współczesnej. W kolejnych edycjach te warsztaty, oprócz dyrygentów na stale współpracujących z Orkiestrą, prowadzili między innymi Jacek Rogala, Joanna Ślusarczyk, Rafał Delekta i inni wybitni dyrygenci.
Pierwszy koncert nowa orkiestra wykonała pod batutą Waldemara Gronia latem 2021 roku w sali koncertowej „Stodoła” Centrum Paderewskiego. Było to ekscytujące przeżycie dla wykonawców i dla słuchaczy. Kolejny występ odbył się 14 sierpnia w Radłowie, a 24 października 2021 roku w Sali koncertowej „Stodoła” w Centrum Paderewskiego miał miejsce Koncert Inauguracyjny MROS „Małopolska”. Tym razem muzycy, poza przygotowanymi podczas letnich warsztatów VIII Symfonii F. Schuberta i uwertury do opery Don Giovanni W. A. Mozarta, zaprezentowali 3. część II Koncertu fortepianowego L. van Beethovena, aria z opery Don Giovanni oraz duet z Upiora w operze A. L. Webbera. W koncercie wraz z orkiestrą wystąpili soliści: Katarzyna Vernet – pianistka oraz Stanisław Duda – baryton i Sandra Stępek – sopran. Na koncert, prowadzony przez Waldemara Gronia, przybyli goście z całej Małopolski. Poza rodzinami i przyjaciółmi wykonawców, koncertu słuchali między innymi: Wojciech Skruch – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wiesław Dziedziński – Wizytator CEA Regionu X – Małopolskiego i Świętokrzyskiego, Marek Chudoba – Burmistrz Czchowa, Andrzej Potępa – Starosta Brzeski, Kazimierz Brzyk – Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego, Michał Wojtkiewicz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V – VIII kadencji, Józef Cierniak – Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Brzesku.
Wielkim sukcesem i kamieniem milowym w rozwoju zespołu było zaproszenie czterech muzyków, grających w orkiestrze, do europejskiej orkiestry, którą tworzyła młodzież z całej Europy. Pierwszy koncert tej wielkiej orkiestry odbył się 26.02.2022 w filharmonii w Paryżu, a następny – latem tegoż roku w Strasburgu.
W następnych sezonach MROS Małopolska brała udział w licznych koncertach, między innymi, na scenie Europejskiego Centrum Muzyki im. K. Pendereckiego w Lusławicach, w Sali koncertowej „Stodoła” w Centrum Paderewskiego, na scenie Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
W najbliższym czasie mamy zaplanowane trzy występy: 12 maja w Filharmonii Krakowskiej, 24 maja w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Krakowie i 10 czerwca w ECMKP w Lusławicach.
Jeżeli będziesz dobry, wtedy i twoje uczynki będą dobre.
Bo dobre drzewo rodzi dobre owoce.
32-860 Domosławice
Domosławice 24